PTTK Otwock - powrót na stronę główną
Menu
Strona główna
Centrum Informacji Turystycznej
Aktualności i ogłoszenia
Kalendarz imprez
ZOT PTTK
Mapy i przewodniki
Szlaki
Krajoznawcze ABC
Konkursy
Galeria zdjęć
Historia oddziału
Archiwum
KONTAKT
Polecane linki
Koła i kluby
Klub Turystyczny "Grodno"
GRH "Front Wschodni"
Organizacje partnerskie
Członkowie wspierający
Instytucje współprac.

W ostatnich latach pojawiło się dużo nowych firm kartograficznych wydających mapy, atlasy, plany miast i przewodniki. W związku z brakiem odpowiednich przepisów i zacierającą się granicą między "poszanowaniem Turysty" a "chęcią zysku" niestety niektóre z nich zbyt mało uwagi przykładają do dokładności swoich wydawnictw i np. nanoszą projekty szlaków rowerowych, ścieżek dydaktycznych, spacerowych, które nie są wyznakowane w terenie.
Na tej stronie postaramy się opisać większość map, atlasów, planów miast i przewodników dotyczących powiatu otwockiego, Mazowieckiego Parku Krajobrazowego czyli ogólnie rejonu na południowy wschód od Warszawy. Mamy nadzieję, że dzięki tej stronie ułatwimy kupno odpowiedniej publikacji Turyście chcącemu poznać nasze rejony. Najprostszą metodą wyboru dobrej publikacji jest porównanie ilości zalet i wad.

MapyPołudniowe okolice Warszawy
Wydawnictwo Compass i Galileos
skala 1:50 000
wydanie I, Kraków 2009
strona internetowa CompassCompass - Mazowiecki Park Krajobrazowy, wyd II
Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka
Wydawnictwo Compass i Galileos
skala 1:50 000
wydanie II, Kraków 2006
strona internetowa Compass

  zalety
 1. wydanie drugie porządnie! poprawione w stosunku do pierwszego
 2. mapę konsultował Zarząd Parków Krajobrazowych, co gwarantuje poprawność merytoryczno-przyrodniczą
 3. mapę konsultował Eugeniusz Kuśmierz (Szef Warszawskiego Zespołu Znakarskiego) oraz pracownicy PTTK w Otwocku, co gwarantuje poprawność naniesionych szlaków
 4. czytelna, schludna szata graficzna
 5. dokładnie naniesione przebiegi szlaków pieszych i rowerowych
  wady
 1. bęcki za naniesienie żółtego szlaku rowerowego "Przez lasy celestynowsko-otwockie", który na jesieni 2007 roku nadal nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: Jeziorko Torfowe, Baza Torfy, Czerwona Droga, Dąbrowiecka Góra (bunkry), Dąbrówka, PKP Celestynów.
 2. bęcki za naniesienie niebieskiego szlaku rowerowego "Celestynowskie rezerwaty", który na jesieni 2007 roku nadal nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: PKP Celestynów, rezerwat Bagno Bocianowskie, Skorupy, Biała Góra, rezerwat Żurawinowe Bagno, PKP Celestynów (druga strona torów).
 3. brak odległości kilometrowych między punktami węzłowymi szlaków pieszych i rowerowych
 4. może nie wada tylko dezaktualizacja informacji - w informatorze teleadresowym "noclegi i wyżywienie" wymieniony jest ośrodek POL-HOTEL w miejscowości Pogorzel Warszawska, który jest nieczynny do odwołania

Demart - Okolice Warszawy - Wschód
Okolice Warszawy - wschód
Wydawnictwo Demart
skala 1:75 000
wydanie - Warszawa 2005
strona internetowa Demart

  Zalety:
 1. mapa dwustronna o największym zasięgu na wschód od Warszawy. Na północy obejmuje Pułtusk, Brok i Małkinię Górną; na wschodzie Węgrów i Kałuszyn; na południu Sobolew, Maciejowice i Głowaczów.
 2. z drugą częścią "Okolice Warszawy - zachód" publikacja pokazuje największy obszar okolic Warszawy dostępny na rynku
 3. pomimo skali 1:75 000 mapa zawiera wiele szczegółów
 4. podano odległości kilometrowe między punktami węzłowymi szlaków pieszych
  Wady:
 1. niebieski szlak rowerowy "Otwocki szlak okrężny" jest naniesiony według wstępnego projektu a nie ostatecznego przebiegu. W 6 miejscach przebieg szlaku jest nieprawidłowy
 2. niebieski szlak rowerowy "Lasy Wawerskie" od PKP Warszawa Falenica do PKP Warszawa Anin jest totalnie źle naniesiony na mapę. Źle jest od razu przy stacji PKP Warszawa Falenica, źle jest przy żółtym szlaku pieszym, źle przy niebieskim szlaku pieszym, źle w Zbójnej Górze, źle w Wiśniowej Górze, źle przy czarnym łączniku pieszym, źle naniesiony koniec szlaku, ponieważ nie kończy się on na ul. Bronisława Czecha (trasa terespolska) róg ul. Kajki tylko prowadzi do stacji PKP Warszawa Anin
 3. brak szlaku rowerowego prowadzącego z Marysina Wawerskiego przez Las Jana III Sobieskiego do pętli autobusowej w Wiśniowej Górze.
  - jestem przeciwny nanoszeniu projektów szlaków, niewyznakowanych w terenie, ponieważ wprowadzają niepotrzebne zamieszanie, wymieniam takie przypadki pod spodem
 4. bęcki za naniesienie projektu czerwonego szlaku rowerowego PTTK "Wśród borów nadwiślańskich", który dopiero będzie znakowany i nie istnieje w terenie. Wyznakowany jest tylko krótki odcinek od PTTK Otwock do Bazy Torfy. Na mapie jest cały przebieg.
 5. bęcki za naniesienie projektu zielonego szlaku rowerowego PTTK "Józefowski szlak przyrodniczy", który nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: Warszawa Falenica ul. Walcownicza, Góra Lotników, droga 721, brzeg rzeki Świder, most kolejki wąskotorowej, ujście rzeki Świder, rezerwat Wyspy Świderskie, rezerwat Wyspy Zawadowskie, MZK Warszawa Błota.
 6. bęcki za naniesienie projektu żółtego szlaku rowerowego PTTK "Wiązowski szlak krajoznawczy", który nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: Wiązowna Urząd Gminy, Góraszka, Boryszew, Golica, Kąck, Dziechciniec Duchnowski, Pęclin, Poręby, Glinianka, Kopki, Otwock Wólka Mlądzka, Rudka, Żanęcin, Piekło, Wiązowna Kościelna, Wiązowna Urząd Gminy.
 7. bęcki za naniesienie projektu zielonego szlaku rowerowego PTTK "Szlak pięciu dworów", który nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: Celestynów PKP, rezerwat Celestynowski Grąd, rezerwat Bocianowskie Bagno, Skorupy, Kołbiel, Rudno, Grzebowilk, Chochoł, Mińsk Mazowiecki, Gliniak, Huta Mińska, Strugi Krzywickie, Siennica, Dłużew, Starogród, Gocław, Lubice, Kąty, Człekówka, PKP Karpiska, Celestynów PKP.
 8. bęcki za naniesienie żółtego szlaku rowerowego (na mapie kolor czarny!) MPK "Przez lasy celestynowsko-otwockie", który na jesieni 2007 roku nadal nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: Jeziorko Torfowe, Baza Torfy, Czerwona Droga, Dąbrowiecka Góra (bunkry), Dąbrówka, PKP Celestynów.
 9. nie wiem dlaczego wymieniony wyżej szlak rowerowy MPK "Przez lasy celestynowsko-otwockie" jest dodatkowo zaznaczony ciągłą zieloną linią, ponieważ z legendy wynika, że jest to ścieżka dydaktyczna.
 10. bęcki za naniesienie niebieskiego szlaku rowerowego (na mapie kolor zielony) MPK "Celestynowskie rezerwaty", który na jesieni 2007 roku nadal nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: PKP Celestynów, rezerwat Bagno Bocianowskie, Skorupy, Biała Góra, rezerwat Żurawinowe Bagno, PKP Celestynów (druga strona torów).
 11. nie wiem dlaczego wymieniony wyżej szlak rowerowy MPK "Celestynowskie rezerwaty" jest dodatkowo zaznaczony ciągłą zieloną linią, ponieważ z legendy wynika, że jest to ścieżka dydaktyczna
 12. bęcki za naniesienie projektu czarnego szlaku rowerowego MPK "Wśród borów", który nie jest wyznakowany w terenie. Przebieg na mapie: PKP Śródborów, rezerwat Pogorzelski Mszar, PKP Pogorzel Warszawska, Dąbrowiecka Góra (bunkry), kamień leśnika, jeziorko Czarne, Baza Torfy.
 13. nie wiem dlaczego wymieniony wyżej szlak rowerowy MPK "Wśród borów" jest zaznaczony ciągłą zieloną linią zamiast czarnymi kropkami. Z legendy wynika, że jest to ścieżka dydaktyczna.
 14. brak odległości kilometrowych między punktami węzłowymi szlaków rowerowych
 15. żółty kolor wykorzystany do ścieżek rowerowych jest zbyt jasny i tym samym niewidoczny, trzeba wpatrywać się w mapę z lupą i przy dobrym oświetleniu a nie w terenie
 16. brak na mapie ścieżki rowerowej prowadzącej od Miętnego do Huty Garwolińskiej
 17. brak na mapie ścieżki rowerowej prowadzącej od Huty Garwolińskiej przez Siedem Mórg, Kolonię Kościeliska do Huty Garwolińskiej.
 18. brakuje wszystkich ścieżek rowerowych w powiecie legionowskim.
  - kilka lat temu został zlikwidowany oddział PTTK w Garwolinie. Istniały w powiecie garwolińskim 4 szlaki piesze, które należałoby albo wyrzucić z mapy albo opisać, że szlaki zanikają w terenie. Są to:
 19. szlak niebieski "Czterech Pancernych i psa". Przebieg na mapie: PKP Wola Rowska, Lewików, Wolska Góra, Wilga Osiedle (szosa nadwiślańska - pomnik 1 AWP)
 20. szlak czerwony "Szlak walk narodowo-wyzwoleńczych". Przebieg na mapie: Mościska, Malamówka, Podzamcze, Pogorzelec, Leonów, Lewików, Ruda Tarnowska, Wilga Osiedle (szosa nadwiślańska - pomnik 1 AWP)
 21. szlak żółty "Szlak Kościuszkowski". Przebieg na mapie: Maciejowice, Podzamcze, Oronne, Nowa Krępa, Pogorzelec, Maciejowice.
 22. szlak czarny łącznikowy. Przebieg na mapie: Maciejowice, Podzamcze.
 23. nieopisane stacje kolejowe, np. za Celestynowem pierwsza stacja to PKP Kołbiel w miejscowości Karpiska
 24. brak stacji kolejowej Augustówka


Zakładka będzie sukcesywnie uzupełniana w publikacje dotyczące naszego regionu.


© PTTK Otwock, created by NESTO